Te spodenki miały nie powstać. W kolejce czeka wciąż tyle innych zaczętych (i nie) projektów szyciowych, za które miałam się zabrać, że może i uszyłabym takie, ale dopiero pod koniec tego roku. Los chciał jednak, że rzutem na taśmę wystartowałam w konkursie sklepu miekkie.com, w którym trzeba było uszyć coś z dzianin lub tkanin z oferowanego asortymentu. Weszłam, zobaczyłam góry i…przepadłam! Wiedziałam, że idealnie się nadadzą na baggy, które za chwilę bardziej Wam zaprezentuję.

Z poprzedniego wpisu wiecie, że wkręciłam się w zabawę z tworzeniem wykrojów, więc wykorzystuję wszystkie możliwe okazje, żeby zaprojektować coś swojego. Tak było i tym razem – dzięki temu mam dla Was wykrój do pobrania! Postawiłam na baggy (czy pumpy, jak kto woli :)), ale stwierdziłam, że nie chcę ich szyć w całości z wzorzystego materiału – po pierwsze, jak dla mnie to po prostu za dużo, po drugie – takie wydają mi się o wiele ciekawsze – górski motyw zamieściłam na tylnym panelu spodni, kolanach i kieszeniach.

Góry pojechały z nami nad polskie morze, bo ta sceneria wydawała mi się idealna i trochę przewrotna na prezentację akurat tego ciucha :) Niestety konkursu nie udało się wygrać (a miałam chrapkę na overlocka albo kurs szycia!), ale tak jak pisałam w zajawce – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – ja mam +10 do moich umiejętności, Tadzio nowy ciuch w szafie a Wy darmowy wykrój :)

Tadziowo obecnie nosi rozmiar 92, więc taki mniej więcej mają baggy (rysowałam jednak na podstawie indywidualnych wymiarów a nie uniwersalnej rozmiarówki). Oczywiście na podstawie mojego wykroju możecie popracować też nad spodniami o innych wymiarach :) To co? Bierzemy się do szycia?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CZEGO NAM POTRZEBA?

baggy_kolana

INSTRUKCJA KROK PO KROKU

 1. Zaczynamy od wydrukowania wykroju. Zanim zaczniesz wycinać, pamiętaj o sprawdzeniu kwadratu kontrolnego (powinien mieć 5x5cm). Nogawki spodni trzeba połączyć ze sobą według opisu (np. przód 1/2 i 2/2).
  WAŻNE! Szary prostokąt to miejsce klejenia – nie powinno go być w ogóle widać po połączeniu dwóch elementów. Żeby ułatwić sobie życie, zegnijcie też linie zapasu szwu w tych elementach, które mają linie przebiegające po skosie i obetnijcie wystający kawałek papieru (bo po przeniesieniu na materiał może Was troszkę zmylić, gdy będziecie chciały dopasować do siebie części).
 2. Ja na początku wszystkie krawędzie zabezpieczyłam ściegiem, ale możecie to też zrobić po zszyciu poszczególnych elementów.
 3. Bierzemy się za szycie – najpierw mniej pracochłonna część, czyli tył spodni. Panel i granatowy tył przykładamy zewnętrznymi (zadrukowanymi) stronami do siebie i przypinamy kolejno boki i środek a dopiero potem uzupełniamy dopięcie dodatkowymi szpilkami. Wszystko przeszywamy ściegiem elastycznym prostym 1cm od krawędzi materiałów. Zapas zabezpieczamy ściegiem owerlokowym i prasujemy do dołu. Ja przeszyłam jeszcze zapas ok. 0,5 cm od krawędzi szwu, według mnie dzięki temu spodenki fajniej wyglądają.
  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
 4. Teraz trochę więcej pracy, bo czekają na nas panele i kieszenie z przodu. Zaczynamy od paneli. Zabieramy dolną część nogawki i panel, materiały tak samo przykładamy zadrukowanymi stronami do siebie, przypinamy i przeszywamy ściegiem elastycznym prostym.
  Tak samo szyjemy panel i górną część nogawki. Zapasy szwów zabezpieczamy ściegiem owerlokowym i zaprasowujemy w stronę kolan.
  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
 5. Teraz kieszenie. Najpierw spinamy obie strony kieszeni wzorem do siebie i przeszywamy ściegiem prostym, zabezpieczmy też krawędź.
  Potem przypinamy część z wycięciem do przodu spodni (tak jak na zdjęciu poniżej). Postępujemy tak samo jak z panelem z tyłu – po wszyciu przeszywamy na zewnątrz w niewielkiej odległości od krawędzi, ale nie wszystkie warstwy tylko przód spodni i wciętą część kieszeni.
  Ponieważ wycięcie na kieszenie jest dość spore, żeby wyeksponować wzór, polecam też przeszyć całość (tak, żeby pod stopką była cała kieszeń i przód spodni) wzdłuż linii szwu na mniej więcej  1/4 długości.  Żeby ułatwić sobie wszywanie pasa, można też przeszyć kieszeń wzdłuż górnej krawędzi spodni.

   

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 6. Dwie strony mamy już gotowe – teraz przykładamy je zewnętrzną stroną do siebie, spinamy szpilkami, szyjemy boki i krok ściegiem prostym elastycznym i zabezpieczamy krawędź (np. ściegiem owerlokowym).
 7. Baggy prawie uszyte – został nam już tylko ściągacz w pasie i nogawkach. Ten pierwszy będzie z gumką, więc zanim zabierzemy się za szycie, musimy ją sobie przygotować. Końcówki kawałka o długości równej obwodowi brzucha (minus ok. 2 cm) zszywamy ze sobą, rozkładamy zapas i przyszywamy na płasko.
  Teraz przygotowujemy ściągacze – składamy na pół, przeszywamy wzdłuż krawędzi a potem zginamy tak, żeby po obu stronach widzieć zewnętrzną stronę ściągacza. Do pasa wkładamy gumkę, spinamy szpilkami i szyjemy całość na maszynie jak najbliżej krawędzi ściągacza. Gotowy ściągacz odwracamy do góry nogami i jego krawędź przykładamy do górnej krawędzi spodni – całość przeszywamy i obszywamy potem zapas szwu ściegiem owerlokowym.
  OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
 8. Tak samo postępujemy z nogawkami – ściągacz zakładam krawędzią do krawędzi nogawki, spinamy, szyjemy z wykorzystaniem wolnego ramienia (mi tak zdecydowanie łatwiej :), zabezpieczamy krawędź i gotowe :)
  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

GOTOWE!

Poniżej efekty naszej nadmorskiej sesji – nawet mama wzięła udział :) Mam nadzieję, że Wam się podoba! Dajcie znać w komentarzach tutaj albo pod TYM WPISEM na FB :)

pumpy

pumpy_piasek

baggy_bok
baggy_przeszycia

pumpy_tyl

pumpy_bok

bok_tyl

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!