Jesień na dobre zagościła za oknem. Z czym się to wiąże? Z wymianą garderoby of kors! W taką pogodę bez czapki nie wychodź – nie dość, że ci się dziecię przeziębi, to jeszcze zostaniesz zbombardowana pytaniami “ale jak to tak bez czapki?”. A po co to komu, skoro uszycie nakrycia głowy dla malucha zajmie ci dosłownie chwilę?

Szycie czapki jest tak proste, że dla Tadzia zrobiłam już kilka modeli. Pokusiłam się nawet o samodzielne przygotowanie wykrojów, z czego jestem najbardziej dumna :) No a skoro już je zrobiłam, to czemu by się nie podzielić? Stąd pomysł na tutorial z mnóstwem niespodzianek! Mam dla Was dwa wykroje i tabelę wymiarów do wydrukowania i… coś jeszcze :) FILM! Mam nadzieję, że Wam się spodoba, bo przygotowanie go zajęło mi zdecydowanie najwięcej czasu. Dajcie znać koniecznie, co o tym sądzicie, czy coś powinnam dodać / zmienić. Mam nadzieję, że to nie ostatni taki projekt i bardzo liczę na Waszą pomoc!

KORZYSTANIE Z WYKROJU

No a teraz przejdźmy do działania :) Przygotowałam dla Was dwa wykroje – standardowej czapeczki i dłuższej – beanie. ba były przygotowywane pod  Tadzika (obwód głowy 45cm), ale można je swobodnie modyfikować:

 • czapeczkę w oparciu o linię, dzięki której można wyznaczyć środek i od niego proporcjonalnie zmniejszać/zwiększać wykrój
 • beanie w oparciu o prawą krawędź

Do przerabiania wykroju przyda się TABELA WYMIARÓW, którą też przygotowałam :)

Ostatnia uwaga techniczna – wykroje uwzględniają już 1cm zapasu na szwy boczne oraz 1,5 lub 3cm na podłożenie (w zależności od tego, czy czapka będzie jedno-, czy dwustronna). To co? Działamy?

DWUSTRONNE BEANIE

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • wykrój czapki beanie (kliknij, żeby ściągnąć) – wykrój można powiększyć lub zmniejszyć zgodnie z tabelą rozmiarów
 • dzianina typu jersey / dresówka
 • mydełko krawieckie
 • nożyczki
 • szpilki
 • nicki dobrane kolorystycznie
 • maszyna :)
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Drukujemy i wycinamy wykrój. Materiał składamy czterokrotnie tak, żeby szerokość boku odpowiadała szerokości wykroju. Przykładamy wykrój, przypinamy szpilkami i mydełkiem zaznaczamy linie cięcia.
  czapka_linieczapka_tniemy
 2. Wycinamy odrysowany kształt. Po rozłożeniu powinniśmy uzyskać jeden kawałek materiału wyglądający tak, jak na zdjęciu poniżej.

  wyciety_wykroj_beanie

  gotowy_wykrój_czapki

 3. Składamy materiał na pół prawą stroną do środka, przypinamy szpilkami. Przeszywamy ściegiem elastycznym prostym, krawędź wykańczamy ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.
  czapka_bok
 4. Boczne załamania przyszywamy szpilkami i przeszywamy w ten sam sposób.
  czapka_bokiczapka_zszyta
 5. Materiał układamy tak, żeby zszyty bok znajdował się na środku, spinamy szpilkami. Teraz musimy zszyć półkole na górze czapki. Szyjemy ściegiem prostym elastycznym i wykańczamy brzegi.

  polkole_przyszyte

 6. Prasujemy gotową czapkę.
  czapka_prasowanie
 7. Powtarzamy kroki 1-6 na drugim kawałku materiału. Mamy dwie czapki do zszycia.

  czapka_pierwsza

  czapka_druga

 8. Wkładamy jedną czapkę do drugiej prawymi stronami do siebie. Na zewnątrz powinniśmy mieć czapkę wywiniętą na lewą stronę. Przyszywamy dół zachowując 1,5cm zapasu od krawędzi. Pamiętamy o tym, żeby nie zszyć całości i zostawić niewielką dziurę na wywinięcie czapki.
  czapka_dwustronna
 9. Czapkę wywijamy. Dziurę zaszywamy ręcznie ściegiem krytym.
  czapka_wywinieta
 10. Dół czapki można przeszyć ściegiem prostym standardową lub podwójną igłą, ale nie jest to konieczne.

GOTOWE!

CZAPKA JEDNOSTRONNA

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • wykrój czapki (kliknij, żeby ściągnąć) – wykrój można powiększyć lub zmniejszyć zgodnie z tabelą rozmiarów
 • dzianina typu jersey / dresówka
 • mydełko krawieckie
 • nożyczki
 • szpilki
 • nicki dobrane kolorystycznie
 • maszyna :)
INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Czapki różnią się wykrojem, więc szycie boków wygląda odrobinę inaczej, jednak sam sposób szycia jest generalnie taki sam (kroki 1-6). Na końcu dwukrotnie podwijamy materiał na szerokość 1,5cm, przypinamy go szpilkami i przeszywamy pojedynczą lub podwójną igłą.

Poniżej krótki filmik instruktażowy :)

KOMIN

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • prostokątny kawałek materiału – dzianiny typu jersey / dresówki
 • nożyczki
 • szpilki
 • nicki dobrane kolorystycznie
 • maszyna :)
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Przygotowujemy prostokątny materiał – w zależności od stopnia rozciągliwości możemy dodać lub odjąć 2-3cm od obwodu głowy, tak żeby komin swobodnie przechodził przez główkę dziecka. Pamiętamy też o dodaniu 1,5cm zapasu na szwy z każdej strony. Ja wykorzystałam materiał o wymiarach 50x40cm.
 2. Składamy materiał na pół wzdłuż krótszej krawędzi. Bok przeszywamy ściegiem elastycznym prostym, obszywamy krawędzie ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.

  komin

 3. Zaprasowujemy krawędzie.
  komin_prasowanie
 4. Wywijamy materiał prawą stroną na zewnątrz i ponownie składamy prawą stroną do siebie (zasada podobna jak przy szyciu ściągaczy). Przypinamy szpilkami po obwodzie i przyszywamy pozostawiając niewielką dziurkę na wywinięcie komina.

  komin_spiety

 5. Wywijamy komin.wywijanie_komina
 6. Dziurę zaszywamy ręcznie ściegiem krytym.
  komin_dziura

GOTOWE!

A na koniec tradycyjnie krótki przegląd uszytków z Tadziem w roli głównej! Obawiam się, że, jeśli chodzi o czapki, to dopiero początek, bo już mam na oku kilka fajnych materiałów :)

IMG_9570 IMG_9539 IMG_9640

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!