Dres dla niemowlaka to swoiste must have w dziecięcej szafie. Bo czy jest coś wygodniejszego dla malucha? Śmiem twierdzić, że nie. Wygodne, nie krępuje ruchów – nic tylko odkrywać świat :) No i świetnie się sprawdzi w coraz chłodniejsze jesienne dni.

Dodatkową motywację do szycia stanowił fakt, że wygrzebałam z szafy dawno nie ruszany zestaw kaletniczy i kupiłam brand nju napownicę do nap plastikowych. Żal by było nie przetestować tych sprzętów :) W pumpach zrobiłam więc oczka, dzięki czemu mogłam przewlec sznurek do wiązania spodni a w bluzie zamontowałam mocowanie na zatrzaski. Kolejny skill zdobyty :) Chcecie zobaczyć, jak mi poszło? Poniżej instrukcja krok po kroku.

PUMPY ZE SZNURKIEM

Tutki na pumpy bez wykroju (TU) i z wykrojem (TU) znajdziecie na blogu, więc nie będę znowu tego szczegółowo opisywać. Poniżej krótka fotorelacja mojej przygody z praską :)

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • Burda 5/2015 – wykrój nr 137 (można też uszyć bez wykroju)
 • dresówka
 • ściągacz o szerokości 20cm
 • sznurek
 • praska do oczek i oczka
 • gadżety krawieckie (kredka, metr, nici, maszyna :))
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Składamy ściągacz wzdłuż dłuższej krawędzi prawą stroną do siebie i zszywamy. Składamy wywijając prawą stronę na zewnątrz (ale nie zszywamy!). Za pomocą metra wyznaczamy środek i w równej odległości od niego kredką zaznaczamy miejsce na oczka, przez które przewleczemy sznurek. W wyznaczonym miejscu robimy dziurę.
  sciagacz
 2. Na dziurkę nakładamy oczko i zgniatamy praską.
  napownicamocowanie_oczkaoczko
 3. Między warstwy materiału wkładamy sznurek i jego końce przewlekamy przez oczka. Dobieramy odpowiednią długość i odpowiednio skracamy sznurek.  Końce podwijamy i przeszywamy na maszynie.
  sznurek
 4. Przed przyszyciem ściągacza pilnujemy by jego linia szwu była równa z linią szwu spodni.
  sciagacz_rekaw_3

GOTOWE!

szycie_sciagacza_ze_sznurkiem

gotowe spodnie

BLUZA NA NAPY

Bluzę uszyłam według wykroju, ale zrobiłam wersję jedno a nie dwustronną.  Zamiast zatrzasków użyłam nap plastikowych – w końcu trzeba było wypróbować napownicę :) No i te plastikowe fajniej wyglądają na bluzach bejsbolówkach!

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • Burda 5/2015 – wykrój nr 134 (oryginalna wersja jest dwustronna)
 • dresówka w dwóch kolorach (osobno tułów, osobno rękawy)
 • ściągacz o szerokości 10cm
 • termowłóknina
 • napownica do nap plastikowych
 • napy
 • gadżety krawieckie (kredka, metr, nici, maszyna :))
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Odrysowujemy wykrój. Nanosimy wszystkie dodatkowe instrukcje, pamiętamy też o zapasie na szwy i podłożenie. W centralnej części przodu dodałam 3 centymetry zapasu na podwinięcie (taki zapas nie jest potrzebny, gdy szyjemy wersję dwustronną) w miejscu, w którym zostaną zamocowane napy. Wycinamy wszystkie elementy.

  bluza_tyl

  karczek

 2. Na krawędzie materiału i ściągacza, na których mocowane będą napy kładziemy termowłókninę i zaprasowujemy.

  zaprasowanie

 3. Zszywamy górny szew ramion ściegiem prostym elastycznym.Wykańczamy brzegi ściegiem zygzakowym lub owerlokowym. Zaprasowujemy do tyłu.
  zaprasowany_przod
 4. Przyszywamy rękawy do korpusu ściegiem elastycznym. Wykańczamy brzegi i zaprasowujemy w stronę rękawa.

  rekawy_wszyte

 5. Zszywamy boki bluzy ściegiem prostym. Wykańczamy i zaprasowujemy brzegi. Podstawa gotowa. Zostaje nam szycie ściągaczy i zamocowanie nap.
  bokbluza_zszyta
 6. Ściągacze rękawów składamy wzdłuż dłuższej krawędzi prawą stroną do środka. Przeszywamy ściegiem elastycznym. Składamy na pół wywijając prawą stronę na zewnątrz. Wsuwamy rękaw do ściągacza tak, żeby krawędzie stykały się ze sobą. Zanim przyszyjemy ściągacz sprawdzamy, czy szew jego boczny jest w prostej linii ze szwem rękawa.
  sciagacz
  sciagacz_rekaw
 7. Ściągacz mocowany przy szyi składamy na pół, zaprasowujemy i przypinamy szpilkami tak, żeby jego krawędzie stykały się z górną krawędzią bluzy. Karczek mocujemy 3cm od środkowego rozcięcia bluzy, żeby nie szyć części wyznaczonej na podwinięcie materiału. Całość przeszywamy ściegiem prostym, brzegi wykańczamy.
  karczek_wszytykarczek_wszyty_2
 8. Dolny ściągacz składamy na pół wzdłuż krótszego boku prawą stroną do siebie. Przeszywamy boczne krawędzie i wywijamy na drugą stronę. Teraz prawa strona powinna być na zewnątrz a po boki powinny być przeszyte.
  sciagacz_dolny
 9. Tak przygotowany ściągacz przykładamy do prawej strony bluzy tak, żeby krawędzie materiałów stykały się ze sobą. Tu też zostawiamy odległość 3cm od krawędzi przeznaczone na podwinięcie.
  sciagacz_bluzysciagacz_bluzy_wsyty
 10. Zapasy szwu po wszyciu ściągacza można sfastrygować lub przeszyć niewielki fragment, żeby nie przeszkadzały nam w trakcie przygotowywania materiału pod mocowanie napów.
  podwiniecie_bluzy
 11. W obu częściach z przodu zaginamy krawędź w odległości 1,5cm i podwijamy (zaginamy drugi raz). Przypinamy szpilkami.
  podwiniecie_pod_napy_2
  podwiniecie_pod_napy
 12. Na materiale mydełkiem albo kredką krawiecką nanosimy miejsca mocowania nap (można to zrobić od razu po skrojeniu).
  miejsce na napynapy
 13. W wyznaczonych miejscach przebijamy materiał tworząc miejsce na włożenie napy. Mocujemy elementy i zaciskamy napownicą.
  dziura
  nap_plastikowyzasickanie_napow

Bluza gotowa :) A ja jak zwykle na koniec poprosiłam mojego małego modela o zaprezentowanie uszytków. I jak, podoba Wam się?

pumpy_sznurek dres_niemowlecy

bluza_dresowa

pumpy_ze_sznurkiem

pumpy2 bluza_na_napy pumpy

dresik

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!