Hu hu ha, hu hu ha, nasza zima zła. My się zimy nie boimy, bo… mamy super pilotkę podszytą polarem. Wy też możecie taką mieć, bo przygotowałam dla was wykrój do pobrania!

Czapkę pilotkę szyje się bardzo podobnie do zwykłej czapki dla niemowlaka (pamiętacie poprzedni tutek?), jedyna różnica jest taka, że ten wykrój kładziemy na materiale złożonym na pół. Potem jest już z górki. Samo szycie trwa moment, w jedno popołudnie zdążycie sprawić swojemu maluchowi więcej niż jeden taki model. Dla urozmaicenia dodałam pompon z włóczki (na końcu wpisu znajdziecie instrukcję, jak go przygotować). Taki dodatek nadaje czapie charakteru i świetnie wygląda. Mi tak bardzo mi się spodobał, że uszyłam Tadziowi jeszcze jedną czapę a la beanie, też z pomponem :)

CZEGO NAM POTRZEBA?

 • wykrój (do pobrania TUTAJ)
 • polar – 0,5mb
 • dresówka – 0,5mb
 • nici
 • szpilki
 • nożyczki
 • pompon (instrukcja przygotowania na końcu wpisu)
 • maszyna do szycia

potrzebne_rzeczy

INSTRUKCJA KROK PO KROKU

 1. Wykrój znajdziecie TUTAJ. Ja przygotowałam wykrój czapki na głowę maluszka o obwodzie 46cm  – z prostego powodu – tak idealnie mieści się na dwóch kartkach A4. Nie powinnyście mieć jednak problemu z dostosowaniem rozmiaru do innego obwodu – zerknijcie na TABELĘ ROZMIARÓW i WYKRÓJ STANDARDOWEJ CZAPKI, bo to na jej podstawie stworzyłam pilotkę – góra to po prostu ten wykrój x2, wystarczy tylko dopasować dół :)
  Wykrój kładziemy na złożonym materiale tak, żeby linia zgięcia stykała się ze zgięciem materiału. Wycinamy. Powinniśmy otrzymać jeden kawałek materiału taki, jak na zdjęciu poniżej.

  pilotka_gora

  pilotka_dol

   

 2. Teraz działamy już tak samo, jak w przypadku każdej innej czapki. Składamy materiał na pół, szpilkami spinamy tył i przód czapki. Przeszywamy ściegiem prostym zostawiając 1cm zapasu.
  Obracamy materiał tak, żeby oba szwy był w środku. Spinamy łuk szpilkami od środka, łącząc szwy w jedną linię. Tak samo przeszywamy ściegiem prostym.

 3. Kroki 1-2 powtarzamy z dresówką (ale szyjemy ściegiem prostym elastycznym). I tym sposobem mamy trzy elementy – dwie warstwy czapki i pompon. Teraz tylko pozostaje nam złożyć wszystko w jedną całość. Najpierw chwytamy za igłę i nitkę i ręcznie przyszywamy pompon do dresówki.
 4. Wywijamy dresówkę tak, żeby zewnętrzna warstwa była na górze. Warstwę polaru wkładamy do środka – zewnętrzne warstwy powinny się stykać ze sobą (dlatego wywijamy na drugą stronę tylko jedną czapkę).
  Dół spinamy szpilkami i przeszywamy ściegiem prostym elastycznym. WAŻNE! Pamiętamy o zostawieniu luki na wywinięcie czapki na drugą stronę.

 5. Czapkę wywijamy. Dół spinamy szpilkami i przeszywamy przy krawędzi ściegiem prostym elastycznym.

GOTOWE!

Chcecie zobaczyć, jak wygląda cały proces? Zapraszam na krótki film :)

POMPON Z WŁÓCZKI – JAK ZROBIĆ?

Na koniec obiecany tutek z tworzenia pomponów. Postanowiłam jeszcze trochę ułatwić Wam życie i przygotowałam gotowe szablony do przygotowania pomponów o średnicy 8,6 i 4cm. Nie musicie się więc martwić i tracić czas rozrysowując wszystko cyrklem. Wystarczy wyciąć i odrysować na tekturze :) Wszystkie szablony znajdziecie TUTAJ.

szablon

CZEGO NAM POTRZEBA?

 • włóczka
 • tektura
 • szablon (do pobrania TUTAJ)
 • nożyk lub nożyczki

INSTRUKCJA KROK PO KROKU

 1. Szablon wycinamy w dwóch egzemplarzach. Przecinamy z jednej strony. Nacinamy lekko po bokach i z drugiej strony (dobrze to widać na filmie). Wycinamy kawałek włóczki i zaczepiamy go między dwa tekturowe kółka. Zawijamy włóczkę na szablon aż będzie nią gęsto pokryty.

 2. Mocno naciągamy kawałek włóczki znajdujący się pomiędzy kółkami – nim będziemy związywać pompon. Trzymamy mocno za ten kawałek a drugą ręką przecinamy włóczkę, wkładając nożyk albo nożyczki między tektury.

 3. Mocno związujemy włóczkę. Roztrzepujemy pompon. Jeśli jakieś kawałki nam zbytnio wystają możemy je podciąć nożyczkami.

GOTOWE!

gotowy_pompon

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!