Swego czasu na naszym fejsie furorę robił obrazek z napisem: “Macierzyństwo – gdy zmianę spodni od piżamy na dresy uznajesz za szykowne”. Coś w tym jest! Gdzie tam w głowie strojenie i obcisłe spodnie, w które po pierwsze trzeba się jakoś wcisnąć a potem pilnować, czy na szwach nie popuszczają ;) Nie mówiąc już o wygodzie…’

Dlatego ja sprawiłam sobie kilka par spodni alladynek. Przewiewne, wygodne, nie krępują ruchów. No i mają printy, które tak uwielbiam! Nie zdziwicie się więc, gdy powiem, że kupując materiał na kombinezon z printem (ten, który się Wam tak podobał ;)) nie mogłam się oprzeć i zaopatrzyłam się w jeszcze jeden wzór, z którego uszyłam alladynki właśnie ;)

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • Burda 5/2015 – wykrój nr 114A (ja gumkę podwinęłam, w oryginale jest na zewnątrz)
 • dzianina typu jersey (zapotrzebowanie w zależności od rozmiaru)
 • gumka 2,5cm szerokości (długość w zależności od rozmiaru) – jeśli chcecie szyć, jak w oryginalnym wzorze, potrzebna będzie szersza guma
 • gadżety krawieckie (szpilki, metr, kredki, nici i maszyna)
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Jak zwykle na początek przygotowanie wykroju i dodanie zapasów na szwy i podłożenia (o całym moim sposobie ogarniania wykrojów przeczytasz TUTAJ).
  wykroj_spodnie
 2. Gotowe elementy wykroju wycinamy i układamy na materiale złożonym prawą stroną (czyli printem) do siebie. Odrysowujemy (albo przypinamy szpilkami) i wycinamy.
  spodnie_material
 3. Zaczynamy od kieszeni. Ich części przykładamy printem do siebie. Zszywamy elastycznym ściegiem prostym, brzegi wykańczamy ściegiem zygzakowym lub owerlokowym. Tak przygotowaną kieszeń przykładamy printem do bocznej krawędzi przedniej nogawki. Zszywamy po łuku ściegiem elastycznym, zaprasowujemy i przeszywamy jeszcze raz wąsko przy krawędzi.
  kieszenie_spodniprasowanie_kieszenikieszen_spodni2
 4. Zszywamy boki nogawek ściegiem elastycznym prostym. Nie zaszywamy kroku! Przycinamy zapasu szwów i wykańczamy brzegi ściegiem zygzakowym lub owerlokowym. Zaprasowujemy na bok.

  zapasy_szwow

 5. Jedną nogawkę zostawiamy printem do środka, drugą wywracamy printem na zewnątrz. Wkładamy wywróconą nogawkę do pierwszej, tak, żeby krawędzie w kroku stykały się printem ze sobą. Przypinamy szpilkami i szyjemy po łuku. Zapas szwu wykańczamy ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.
  szycie_krokuszycie_kroku _spodnispodnie_tyl
 6. Przed przyszyciem gumki spinamy szpilkami przednią zakładkę kieszeni. Przód spodni można sfastrygować lub przeszyć przy krawędzi na maszynie. Dzięki temu kieszeń nie przesunie się w czasie wszywania gumki.
  mocowanie_kieszeniszycie_kieszeni
 7. Gumkę zszywamy i przypinamy do górnej części spodni. Ja nie miałam akurat “na stanie” szerokiej czarnej, więc postanowiłam 2,5 centymetrową białą gumkę wszyć o wewnątrz – ściegiem zygzakowym przez jej środek.
  gumka_spodniszycie_gumki
 8. Materiał zawijamy do wewnątrz i przeszywamy ponownie.
  gumka_przyszyta
 9. Z tego samego materiału przygotowujemy ściągacze – najpierw zszywamy wzdłuż węższej krawędzi, potem składamy na pół. Tak przygotowane zakładamy do góry nogami na nogawki spodni – tak, żeby krawędzie materiałów stykały się ze sobą i przyszywamy. Brzegi wykańczamy ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.

  sciagacz2

***

Spodnie “po domu” i na spacerowe wyjścia są w sam raz! No i Tadzio bardzo lubi je jeść :) Zobaczcie same.

IMG_7786 IMG_7863 IMG_7897

IMG_7816IMG_7871IMG_7906

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!