Ołówkowa spódnica to jeden z moich ulubionych fasonów – ultrakobiecy, elegancki, podkreślający nasze atuty. I taką właśnie postanowiłam sobie sprawić. Po raz pierwszy uszyłam sobie ciuch “na miarę” i jestem bardzo zadowolona! Tak bardzo, że postanowiłam się z Tobą podzielić :)

Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, gdy zaopatrując się w dresówkę na kolejne Tadziowe ciuszki zauważyłam JĄ – belkę z cudowną mozaikową pianką wyciętą w kwiaty z kolorowym printem pod spodem. Cóż miałam zrobić? Kupiłam! I od razu wiedziałam, że uszyję z niej spódnicę. Dlaczego zajęło mi to tyle czasu?

Bardzo niepewnie podchodziłam do stworzenia własnego wykroju. Zabierałam się za to zdecydowanie za długo. Mówię Wam – to nic strasznego. Wystarczy tylko papier, linijki, ołówek i metr krawiecki, pół godzinki rysowania i macie wykrój dostosowany w 100% do Waszej figury. A co by nie mówić – w ołówkowej spódnicy dopasowanie gra kluczową rolę.

Od razu zaznaczam, że ja szyłam spódnicę bez podszewki, ponieważ planuję stworzyć sobie jedwabną półhalkę, która świetnie się w tej roli sprawdzi. Jeśli chcecie uszyć spódnicę z podszewką po prostu przygotujcie sobie materiał i skorzystajcie z tego samego wykroju.

No właśnie wykrój – jak go zrobić? Ja skorzystałam z instrukcji zawartej w książce “Co za szycie”, ale spokojnie możecie skorzystać też z internetowych źródeł – chociażby tego wpisu.  Naprawdę nie ma czego się bać :) Cała konstrukcja opiera się na prostokącie o wymiarach Y (obwód bioder) i X (długość spódnicy), jedyne, co trzeba jeszcze zrobić, to w odpowiednich miejscach rozrysować zaszewki, które górę spódnicy zwężą do wymiarów talii. Będzie dobrze, wierzcie mi! A na koniec wasza szafa wzbogaci się o świetnie dopasowaną ołówkową spódnicę :) To co? Działamy?

CZEGO NAM POTRZEBA?
 • papier do narysowania wykroju
 • linijki
 • ołówek / długopis
 • 1mb pianki wyciętej we wzorki
 • 20cm pianki na pas
 • 1mb podszewki poliestrowej (opcjonalnie)
 • zamek kryty
 • nici
 • szpilki
 • metr krawiecki
 • mydełko krawieckie
 • maszyna do szycia
 • stopka do zamków krytych
INSTRUKCJA KROK PO KROKU
 1. Najpierw zdejmujemy miarę i na papierze rozrysowujemy wykrój. Przypominam, że fajną instrukcję znajdziecie TUTAJ. Wykrój wycinamy.
  wykroj_spodnicy_olowkowej
 2. Materiał składamy na pół prawą stroną do środka. Przypinamy wykrój i wycinamy. Na materiale nanosimy wszystkie adnotacje.

  wyciety_material_na_spodnice

 3. Wykrój wycięty. Możemy zabrać się za szycie zaszewek. Wszystkie cztery spinamy szpilkami i zszywamy ściegiem prostym elastycznym.
  zaszewki_spodnicy_olowkowej
 4. Tak samo spinamy i przeszywamy bok spódnicy. Jeśli chcecie wszyć podszewkę, to postępujecie z nią dokładnie tak samo i przymocujcie do górnej krawędzi.
  bok_spodnicy
 5. Przygotowujemy pas do wszycia o długości równej obwodowi talii powiększonemu o 2 centymetry. Pas przypinamy prawymi (zewnętrznymi stronami) do siebie, tak by górna krawędź sukienki i krawędź pasa stykały się ze sobą. Przyszywamy ściegiem prostym elastycznym. Drugiej strony pasa jeszcze nie przyszywamy! Najpierw przyszyjemy zamek kryty.
  pas_spodnicy
 6. Zabieramy się za wszycie paska. Mydełkiem krawieckim zaznaczamy środek pasa – tu będzie kończył się zamek. Układamy go na zewnętrznej stronie sukienki. Do przyszycia musimy zamontować specjalną stopkę do zamków krytych.

  zamek_spodnicy_olowkowej

 7. Gdy zamek mamy już przyszyty, składamy pas w stronę zewnętrznej warstwy materiału. Przeszywamy przy brzegu i wywijamy na drugą stronę. Dzięki temu zabiegowi zamek schowa się nam ładnie w bocznym szwie pasa.
  pas_spodnicy_wywiniecie
 8. Podwijamy podwójnie dół sukienki, przypinamy szpilkami i przeszywamy ściegiem prostym.
  dol_spodnicy
 9. Bierzemy się za przyszycie tyłu. Ja na dole chciałam zostawić niezszyte miejsce – tak, by łatwiej było zrobić krok. W tym celu zaznaczamy szpilką miejsce, od którego będzie zaczynał się szew i do tego momentu podwijamy boczną krawędź. Od szpilki w stronę zamka przeszywamy bok ściegiem prostym elastycznym. Ważne! Szew musi iść pod linią wszycia zamka – wtedy dolna część zamka schowa nam się pod szwem tyłu.
  bok_spodnicy_szew
 10. Sukienka prawie gotowa. Brakuje tylko dolnego zwężenia – w końcu ma być ołówkowa :) Dolną szerokość spódnicy najlepiej zmierzyć sobie już na gotowym modelu. Po ustaleniu szerokości, która Wam odpowiada wystarczy, że narysujecie mydełkiem na materiale zaszewki po obu bokach sukienki, zepniecie je szpilkami i przeszyjcie ściegiem prostym elastycznym.

GOTOWE!

przod_spodnicy_olowkowej

spodnica_olowkowa_bok

 

***
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis :)
Jeśli chciałabyś zostać tu na dłużej obserwuj mój Instagram
Wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)
Zapraszam Cię też do grupy na FB - Mamy Szyją!